17 Şubat 2013 Pazar

Arka Pencere'den Yeni Kitap: Aşktan da Üstün

www.arkapencere.com adresinde online yayın yapan haftalık film kültürü dergisi Arka Pencere’nin yazarları tarafından kaleme alınan ‘aşktan da üstün’ 50 film daha... İlki 2011’de kitaplıklardaki yerini alan “Aşktan da Üstün 50 Film” serisinin ikinci halkası “Aşktan da Üstün 50 Film Daha” raflara yerleşti. İlkinde olduğu gibi Kırmızı Kedi Yayınları tarafından yayımlanan kitapta yedi Arka Pencere yazarının 50 başyapıta dair eleştirileri mevcut. Cem Altınsaray, Tunca Arslan, Kemal Ekin Aysel, Talip Ertürk, Burak Göral, Murat Özer ve Burçin S. Yalçın’ın yazıları, sinema tarihinin derinliklerinde lezzetli bir tur vaat ediyor.
Takeshi Kitano’nun 1997 yapımı “Havai Fişekler”iyle (Hana-Bi) açılan “Aşktan da Üstün 50 Film Daha”, derginin isim babası Alfred Hitchcock’un “Aşktan da Üstün”üyle (Notorious) nihayete eriyor. 212 sayfa boyunca sinema sevdalarını kısıntısızca yansıtan yedi yazar, 1925-2000 yılları arasındaki geniş bir zaman diliminden seçtikleri başyapıtlarla yedinci sanata saygılarını sunuyorlar. Kitabın Türkiye ayağınıysa, geçen yıl kaybettiğimiz Metin Erksan’ın kilometre taşı filmi “Sevmek Zamanı” oluşturuyor.
İlk kitapta olduğu gibi, “Aşktan da Üstün 50 Film Daha”nın iddiası da, sinema sanatına gönül verenlerin ‘aşktan da üstün’ duygularını tetiklemek...
www.kirmizikedikitap.com / www.arkapencere.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder